Atrakcje : Słowiński Park Narodowy - jedna z polskich perełek

Atrakcje

Słowiński Park Narodowy - jedna z polskich perełek

Artykuły

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Został utworzony 1 stycznia 1967 i znajduje się on na powierzchni ponad 18 000 hektarów. Położony jest w województwie......

WIĘCEJ

Zamek w Malborku

Artykuły

Zamek w Malborku jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Przygotowania do budowy rozpoczęły się po roku 1280, a został on wzniesiony przez zakon krzyżacki. W 1949 został wpisany......

WIĘCEJ

Woliński Park Narodowy - Międzyzdroje

Artykuły

WPN znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Został założony w 1960 roku, a jego pomysłodawcą był leśnik mgr inż. Mieczysław Tarchalski. Cała jego powierzchnia, łącząc......

WIĘCEJ
1899
Ilość ogłoszeń w bazie

SłOWIńSKI PARK NARODOWY - JEDNA Z POLSKICH PEREłEK
Artykuły

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Został utworzony 1 stycznia 1967 i znajduje się on na powierzchni ponad 18 000 hektarów. Położony jest w województwie pomorskim i znajduje się w środkowej części polskiego wybrzeża. W 1977 został wpisany do listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Znajdują się tu przymorskie jeziora, torfowiska, łąki, nadmorskie bory i lasy, a główną atrakcją jest oczywiście pas mierzei z ruchomymi wydmami. Biała mewa jest symbolem Słowińskiego Parku Narodowego.

Co roku miejsce to odwiedza ponad 280 000 turystów, a długość szlaków turystycznych to aż ponad 130 km.

Ciekawe miejsca położone w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego:

- Muzeum Wyrzutnia Rakiet w Rąbce - znajdują się tutaj pozostałości założonego w 1940 roku hitlerowskiego doświadczalnego poligonu rakietowego. Są one położone w centralnej części Mierzei Łebskiej w Słowińskim Parku Narodowym. W poligonie testowano rakiety przeciwlotnicze i balistyczne. Po wojnie teren ten przejęły wojska ZSRR, a w latach 70-tych znajdowała się tu Stacja Sondażu Rakietowego Łeba, która testowała rakiety meteorologiczne "METEOR". Były one przeznaczone do badania wyższych warstw atmosferycznych. Dziś na tym terenie utworzono Muzeum "Wyrzutnia Rakiet". Można tu zobaczyć bunkier dowodzenia, fundamenty hali montażowej, fundamenty stacji radiolokacyjnych oraz rakiety z różnych okresów, np. rakieta ziemia-ziemia.

- Ruchome wydmy - znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Wiatr oddziałuje na wydmy w taki sposób, że przesuwają się one na okoliczne lasy, zasypując je. Na szczycie wydm można zobaczyć piękny, pustynny krajobraz, jezioro Łebsko oraz Morze Bałtyckie. Po drodze można wstąpić do Muzeum "Wyrzutnia Rakiet" na byłym niemieckim poligonie opisaną wyżej.

- Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach - Wieś Kluki znajduje się w centralnej części Słowińskiego Parku Narodowego. Zachowało się tutaj wiele pozostałości życia codziennego mieszkańców. Cała wieś pięknie komponuje się z krajobrazem, który znajduje się wokół niej. Dzięki takiemu otoczeniu można cofnąć się w czasie. Podczas imprez folklorystycznych w muzeum odbywa się impreza, w której pokazane jest życie dawnych mieszkańców. Można nie tylko popatrzeć, ale samemu spróbować np. lepić garnki z gliny, strugać końskie buty, ubijać masło, szyć rybackie sieci.

- Cmentarz Kluków - cmentarz Słowiński założony został w XVIII w. W tym miejscu spoczywają mieszkańcy Kluk Smołdzińskich. Najstarszy nagrobek jest z 1877 roku. W 1987 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. W środkowej części cmentarza znajduje się obelisk poświęcony mieszkańcom Kluk, którzy zginęli w czasie I wojny światowej.

Ogłoszenia Wyróżnione